ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ

4ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

school

Σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο του σχολείου μας, που επιδιώκουμε να  αποτελεί:

ένα  βήμα για να εκφράζεται και ηλεκτρονικά η σχολική μας κοινότητα κι

ένα άνοιγμα στην κοινωνία, με αμφίδρομα καλοπροαίρετο βλέμμα.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

eikona

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ (ΙΟΥΛΙΟ - ΑΥΓΟΥΣΤΟ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ

ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ    09:00 – 13:00

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗN Α ΤΑΞΗ

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ                                                                Σχολ. Έτος: 2022-2023

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α’ Γυμνασίου,σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στην Α’ τάξη του 4ου  Γυμνασίου Πετρούπολης, απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Υπεύθυνη Δήλωση (του Ν.1599/1986) που θα αφορά την κηδεμονία του/της μαθητή/τριας και τα στοιχεία επικοινωνίας/ενημέρωσης, με ενεργή ηλεκτρονική διεύθυνση (email).

2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (συμπληρώνεται από γιατρό και προσκομίζεται στο  σχολείο έως και την έναρξη των μαθημάτων).

3.Υπεύθυνη Δήλωση αποχώρησης του/της μαθητή/τριας

4. Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή πιστοποιητικό γέννησης του/της μαθητή/τριας.

Οι εγγραφές θα γίνονται:

Ø Από την Τρίτη 21/6 έως και την Πέμπτη 30/6 (ώρες 09:00-13:00), είτε με φυσική παρουσία  των γονέων & κηδεμόνων στο Σχολείο είτε και ηλεκτρονικά στο email του σχολείου    Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Όσοι γονείς & κηδεμόνες προτιμήσουν την αποστολή εγγράφων ηλεκτρονικά, θα πρέπει να συμπληρώσουν την Υπ. Δήλωση του Ν.1599/1986 στο gov.gr. και να γράψουν στο θέμα του μηνύματος: <<ΕΓΓΡΑΦΗ του/της μαθητή/τριας + επώνυμο + όνομα>>.

Ø Τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο ΜΟΝΟ κάθε Πέμπτη (ώρες 09:00-13:00).

Η διαδικασία των μετεγγραφών θα αρχίσει από 1-9-2022.

img-1d472b3c4584b29cc095ecc03c488c9e-v

Ο μαθητής Οδυσσέας Γελαδάρης του τμήματος Β3 πήρε μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αντισφαίρισης Juniors 2022 για αγόρια και κορίτσια κάτω των 14 ετών που πραγματοποιήθηκε από 28/4/22 έως 6/5/22 και κατέλαβε:

• την 1η θέση του τουρνουά στα διπλά αγοριών
  • την 2η θέση στο μονό και
  • την 3η θέση στα 14άρια μικτό διπλό

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στον μαθητή μας για τις συνεχόμενες αξιόλογες προσπάθειές του. Του ευχόμαστε ολόψυχα να έχει πάντα επιτυχίες!

ΩΡΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ από ΔΕΥΤΕΡΑ 04-04-2022

Αίτηση- δήλωση για συμμετοχή στην ενισχυτική διδασκαλία σχολικού έτους 2021-2022

Παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-2022.

Δείτε το ΦΕΚ εδώ

Ανακοινώσεις

Ο καθιερωμένος Αγιασμός στο Σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα , 13-09-2021, και ώρα 09:30 π.μ

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα παρευρίσκονται στις τάξεις, όπου θα τους επισκεφθεί ο ιερέας,  για να τους αγιάσει.

Λόγω των ιδιαίτερων υγειονομικών συνθηκών, και για τη φετινή σχολική χρονιά, δε θα είναι δυνατή η παρουσία των γονέων και των κηδεμόνων στον Αγιασμό.

Η φυσική παρουσία γονέων και κηδεμόνων στο χώρο του σχολείου για οποιοδήποτε ζήτημα θα είναι δυνατή μόνο μετά από τηλεφωνική επικοινωνία.

Η προσέλευση των μαθητών, την ημέρα του Αγιασμού, θα γίνει ως εξής:

Οι μαθητές της Α’ τάξης θα προσέλθουν στις 08:45. Θα γίνει ο  χωρισμός των τμημάτων και με τη συνοδεία  των εκπαιδευτικών θα οδηγηθούν στις τάξεις τους.

Οι μαθητές των τάξεων Β’ και Γ’ θα προσέλθουν στις 09:15 και με τη συνοδεία  των εκπαιδευτικών θα οδηγηθούν στις τάξεις τους.

Οι μαθητές της Α’ τάξης θα πάρουν τα βιβλία τους την ίδια μέρα. Θα σχολάσουν περίπου στις 10:30. Να έχουν μαζί τους και τη σχολική τους τσάντα, για τα βιβλία τους.

Οι μαθητές των τάξεων Β’ και Γ’ θα πάρουν τα βιβλία τους την επόμενη ημέρα (την Τρίτη , 14-09-2021).

Από την Τρίτη, 14/9/2021, η έναρξη των μαθημάτων θα γίνεται 08:15 και θα δοθεί το πρόγραμμα μαθημάτων, των επόμενων ημερών.

Η χρήση της  μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους: μαθητές, εκπαιδευτικούς και για όσους εισέρχονται στον χώρο του Σχολείου.

Ο έλεγχος των δηλώσεων των αυτοδιαγνωστικών ( self) τεστ για COVID-19 ή των πιστοποιητικών εμβολιασμού ή των βεβαιώσεων  παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) θα πραγματοποιηθεί στις τάξεις.

Οι μαθητές θα προσέρχονται στις σχολικές μονάδες ως εξής:

Με πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ή βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) ή δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού (σελφ) τεστ, το οποίο θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή), έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. ΠΡΟΣΟΧΗ για τη Δευτέρα 13/9 (Αγιασμός) ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος, θα πρέπει να πραγματοποιηθεί την προηγούμενη ημέρα.

Ευχόμαστε Καλή Σχολική Χρονιά με Υγεία, Πρόοδο, Δύναμη και Χαρές !!!!

Πατήστε εδώ  για τις ανακοινώσεις για το Σχολικό έτος 2020-2021

Πατήστε εδώ  για τις ανακοινώσεις για το Σχολικό έτος 2019-2020

Πατήστε εδώ για τις ανακοινώσεις για το   Σχολικό έτος 2018-2019

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2021_2022

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧ.ΕΤΟΣ  2021-2022

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ

ΠΕΤΡΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2021-2022

Εφηβεία-Μια περιπέτεια για παιδιά και γονείς

ΕΦΗΒΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Παρουσίαση με θέμα: "ΕΦΗΒΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ", από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας κ. Μισύρου Γεωργία.

Δείτε εδώ την ιστοσελίδα του προγράμματος

eTwinning SCHOOL 2020-21

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2021-2022